اقتصادی ترین سمعک موجود در بازار ایران

یکی از مهم‌ترین چالش‌ها یا سوالات برای افرادی که قصد استفاده از سمعک دارند، قیمت این وسیله است. سمعک، یک پروتز پزشکی بوده که اغلب از کشورهای آمریکایی و اروپایی وارد می‌شود و با توجه به نوسانات نرخ ارز، به‌ ویژه در چند سال اخیر، با چالش‌های جدی روبرو شده است و قیمت آن اخیرا ثابت نمی‌ماند.

فناوری استفاده شده در این محصول، مهمترین عامل تعیین‌کننده قیمت آن است؛ به‌ طوری که مدل‌های آنالوگ که در حال حاضر تولید و عرضه نمی‌شوند، قیمت پایین‌تری دارند. برخی از بیماران گاهی هنگام خرید سمعک اقتصادی، به دلیل مدل‌های زیاد آن گمراه می‌شوند؛ به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع مختلف سمعک بپردازیم و قیمت آنها را بررسی کنیم.

سمعک چیست؟

دستگاه کمک شنوایی، یک وسیله الکترونیکی بوده که برای بهبود شنوایی افراد کم شنوا طراحی شده است. این دستگاه کوچک با تقویت امواج صوتی، فرد را قادر می‌سازد تا صداها را بهتر بشنود. ساختار اصلی سمعک شامل میکروفن، تقویت‌کننده و رسیور است که به عنوان وسایل پزشکی از آنها استفاده می‌شود و انواع متعددی دارند. نوع مناسب سمعک بسته به نیازها و میزان کم شنوایی فرد متفاوت بوده و بهترین روش برای انتخاب آن، مشاوره با یک دکتر متخصص گوش است.

انواع سمعک کدامند؟

سمعک‌ها در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها علاوه بر کمک به شنوایی، ویژگی‌های منحصر به فرد دیگری نیز دارند. افراد می‌توانند با توجه به نیازهای خود، از هر یک از آنها استفاده کنند. در ادامه به بررسی قیمت پرطرفدارترین انواع سمعک خواهیم پرداخت.

  • آنالوگ:

این نوع، قدیمی‌ترین و ابتدایی‌ترین فناوری در حوزه سمعک‌ها است که قبلاً توسط برخی بیماران استفاده می‌شدند؛ اما امروزه به دلیل عدم وجود آنها و گسترش تکنولوژی‌های جدید، دیگر رایج نیستند. این سمعک‌ها عملکردی ساده دارند؛ صدا توسط یک میکروفون جمع‌آوری شده، سپس تقویت شده و از طریق یک بلندگو به گوش بیمار ارسال می‌شود.

در واقع، سمعک‌های آنالوگ تمامی صداهای محیطی را به طور یکنواخت تقویت و بدون هیچ تغییری به گوش بیمار ارسال می‌کنند و بیمار تنها با استفاده از یک دکمه یا ولوم، که برای تنظیم صدا است، می‌تواند میزان صدا را تغییر دهد. بنابراین، صدای تقویت شده توسط این سمعک‌ها ممکن است خیلی پرسر و صدا باشد و تجربه مناسبی برای بیمار فراهم نکند.

از نظر شکل ظاهری، سمعک‌های آنالوگ اندازه‌های بزرگی دارند و در حال حاضر به صورت گسترده تولید نمی‌شوند یا در بازار موجود نیستند. این محصول از لحاظ قیمت در پایین‌ترین رده قرار می‌گیرد، با رنج قیمت بین ۲ تا ۴ میلیون تومان.

  • دیجیتال:

همانطور که از نام آن‌ها پیداست، این نوع از تکنولوژی دیجیتال بهره می‌برد که به بیماران صدای با کیفیت‌تری را نسبت به سمعک‌های قدیمی یا آنالوگ ارائه می‌دهد. اجزای این محصول شامل میکروفون، تقویت‌کننده و بلندگو است، با این تفاوت که برخی از آنها از تراشه‌های دیجیتال بهره می‌برند که باعث تغییراتی در شکل صدای ورودی و حذف نویزهای محیطی می‌شود.

در این محصولات، صداهای ورودی به کدهای دیجیتال یا عددی تبدیل می‌شوند و سپس صدا با کیفیت بهتری پردازش شده و به گوش بیمار می‌رسد. تمامی تغییرات و تنظیمات صدا در این سمعک‌ها توسط کامپیوتر و با همکاری ادیولوژیست انجام می‌شود، بنابراین می‌توان صدای آنها را بر اساس نیازهای ویژه و میزان کم‌شنوایی بیمار تنظیم کرد.

از نظر شکل ظاهری، این سمعک‌ها به اندازه‌های ظریف‌تر و کوچک‌تری طراحی شده‌اند. رنج قیمتی این مدل تقریباً از ۵ تا ۱۰ میلیون تومان متغیر است.

  • هوشمند:

این مدل به عنوان نسل جدیدی از سمعک‌های دیجیتال شناخته می‌شوند. در این مدل، پردازش صدا به صورت کاملاً دیجیتالی اتفاق می‌افتد؛ اما با این تفاوت که دستگاه قادر است صداها را بسته به شرایط محیطی مختلف تغییر و تنظیم کند.

این سمعک‌ها به طراحی فوق العاده کوچکی معروف هستند و تنوع زیادی دارند. اجزای استفاده شده در مدل‌‌های هوشمند مشابه مدل‌های دیجیتال است، با این تفاوت که در آن از قطعات الکترونیکی و حسگرهای مختلفی استفاده می‌شود. این حسگرها می‌توانند تغییرات مناسبی در شکل صدای ورودی ایجاد کنند که با میزان کم شنوایی بیمار همخوانی داشته باشد. به عبارت دیگر، صدای سمعک به طور هوشمند با شرایط محیطی که بیمار در آن قرار دارد، تغییر می‌کند رنج قیمتی نوع هوشمند حدوداً از ۸ تا ۱۵ میلیون تومان متغیر است.

  • فراهوشمند یا وایرلس:

جدیدترین فناوری در این محصولات، نوع وایرلس بوده که در واقع یک نسل پیشرفته از مدل‌های هوشمند هستند. این سمعک‌ها توانایی اتصال به منابع صوتی دیگر مانند تلفن، موبایل، تلویزیون و غیره را دارند و بیمار می‌تواند با استفاده از امکان بلوتوثی که در این سمعک‌ها وجود دارد، به راحتی آن را به این منابع صوتی متصل کرده و از آنها استفاده کند.

به طور کلی آنها در اشکال و اندازه‌های زیبا و شکیل در برندهای مختلف موجود هستند و بسته به نیاز و نوع کم شنوایی بیمار، تجویز می‌شوند. قیمت این محصولات معمولاً از ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان متغیر است.

معرفی بهترین برندهای سمعک

در بین بهترین سمعک‌های دنیا، متخصصان معمولاً شش برند از برترین سازندگان را نسبت به سایر برندها ترجیح می‌دهند.

  • سیگنیا

فعالیت این برند از شرکت زیمنس آغاز می‌شود. ورنر ون زیمنس، پس از طراحی و تولید یک نوع تلفن برای افراد با اختلالات شنوایی، در سال ۱۸۷۸ این کمپانی را تأسیس کرد. یکی از دلایل شهرت این برند، تولید اولین سمعک دیجیتال پشت گوش و همچنین مدل‌های وایرلس بود. اما در سال ۲۰۱۵، این شرکت به گروه سیوانتوس واگذار شد و آن‌ها در ژانویه ۲۰۱۶ محصولی با نام سیگنیا تولید و به بازار عرضه کردند.

  • فوناک

این کمپانی در سال ۱۹۴۷ در کشور سوئیس تأسیس شد و در حال حاضر به کمپانی سونووا تعلق دارد. این برند در زمینه تولید تجهیزات برای کودکان فعالیت می‌کند، از جمله سمعک‌هایی از نوع پشت گوشی نایدا (Naida). شعار این برند “Life is On” به معنای زندگی جاری است. علاوه بر این، این برند دارای برندهای Unitron، Phonak، و Lyric بوده و در سال ۲۰۰۹ سمعکی را طراحی و تولید کرد که با پروتز کاشت حلزون گوش سازگاری دارد.

  • استارکی

این کمپانی در سال ۱۹۶۷ تأسیس شد و برندهای NuEar، MICROTECH و Audibel را در اختیار دارد. محصولات این کمپانی در زمینه کاهش نویز نسبت به دیگر برندها پیشتاز است. علاوه بر این، این برند هر سال بیش از صد میلیون سمعک را به افراد مختلف، از بزرگسالان تا کودکان، ارائه می‌دهد.

  • ویدکس

این کمپانی نیز در کشور دانمارک و در سال ۱۹۵۶ تاسیس شد و اولین شرکتی بود که سمعک دیجیتال داخل گوشی را برای کم شنوایان ارائه کرد. اما در حال حاضر، مالکیت آن به برندهای وسترمن و توفهلم تعلق دارد. برند ویدکس از لحاظ کیفیت صدا بالا شناخته شده است. اخیراً، این کمپانی محصولی به نام Evoke را با استفاده از فناوری یادگیری ماشین معرفی کرد. برخی از مدل‌های Evoke برای گوشی‌های برند آیفون طراحی شده است.

  • ریساند

این برند از جمله اولین برندهایی بود که از سیستم تراکم دامنه پویایی وسیع (WDRC) و سیستم تجویز باز (open-fitting) در محصولات خود استفاده کرد. در سال ۲۰۱۳، با استفاده از فناوری وایرلس، ریساند موفق به ساخت اولین سمعک‌های برای آیفون (MFi) به نام LiNX شد. این موضوع باعث به ایجاد ارتباط بسیار پیشرفته بین گوشی‌های هوشمند و سمعک‌ها کمک زیادی کرد.

  • آکسون

تاسیس این شرکت در تابستان سال ۱۳۹۹ صورت گرفته و اهداف اصلی آن شامل بهینه‌سازی سلامت الکترونیک، دسترسی آسان به پزشکان متخصص، تسریع فرآیندهای درمانی و بهبود رابطهٔ پزشک و بیمار است. آکسون با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها و همکاری گروهی از جوانان متخصص و پرتلاش، به ارائه خدمات سلامت هوشمند و افزایش دسترسی به خدمات درمانی متمایز می‌پردازد. این برند برخی از اقتصادی‌ترین سمعک‌ها را به کم شنوایان ارائه می‌دهد.

آیا خرید سمعک دست دوم منطقی است؟

میان افرادی که نیاز به سمعک دارند، کسانی هستند که به خرید مدل‌های دست دوم روی آورند. این سمعک‌ها نسبت به مدل‌های نو اغلب با قیمت کمتری در دسترس هستند و برخی افراد را به خرید آن‌ها وادار می‌کند. اگر شما نیز به دنبال خرید محصولات دست دوم هستید، بایستی توجه داشته باشید که آنها ممکن است مشکلاتی از قبیل آسیب‌دیدگی، خرابی، عمر مفید کوتاه‌تر و … داشته باشند. به همین دلیل ممکن است پس از مدتی، علاوه بر هزینه‌ خرید اولیه، مجبور شوید یک سمعک جدید را تهیه کنید. به علت این مشکلات، خرید آنها توصیه نمی‌شود.

جمع‌بندی

استفاده از سمعک در بین افراد کم شنوا به طور گسترده‌ای رواج یافته است. امروزه به دلیل استقبال بسیاری از این محصولات، انواع مختلفی از آن تولید شده که هر یک با ویژگی‌های منحصر به فرد خود عرضه می‌شوند؛ اگر شما نیز از کم شنوایی رنج می‌برید، می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت یارادرمان آینده فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی سمعک خود را خریداری کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.